O Autorce

  Nazywam się Izabela Grzonka. Strona „Frizo” jest wyrazem mojej pasji, jaką są konie fryzyjskie oraz kilku lat nauki o tej rasie i doświadczenia zawodowego.


25.jpg

Dlaczego fryzy?

Wszystko zaczęło się jeszcze w czasie studiów, kiedy to w poszukiwaniu oryginalnego i ambitnego tematu pracy magisterskiej odkryłam fryzy. Wówczas jeszcze rasa ta nie była tak spopularyzowana w Polsce a wiedza o tych koniach dość trudna do zdobycia. Oryginalność tej rasy, rozsądne (choć zawikłane) zasady hodowli oraz oczywiście charakter i uroda fryzów skłoniły mnie do jej jak najlepszego poznania. Zadanie ułatwiło mi wykształcenie w kierunku hodowli koni oraz długoletnia więź z końmi i zainteresowanie wszelakimi aspektami hodowli i użytkowania koni.

Moje doświadczenie z fryzami

Wydawałoby się iż dużo dowiedziałam się o koniach fryzyjskich od hodowców i właścicieli koni fryzyjskich w Polsce w czasie zbierania materiałów do pracy magisterskiej, jednak to był dopiero początek i bardzo podstawowa wiedza. Późniejsza praca przy koniach tej rasy, liczne wyjazdy do Holandii, zawieranie znajomości z poważanymi hodowcami w Holandii - to były tak naprawdę najcenniejsze lekcje. Uczestniczyłam także w kursie organizowanym przez KFPS (Związek Hodowców Koni Fryzyjskich w Holandii) dotyczącym głównie oceny hodowlanej koni fryzyjskich ale także specyfiki żywienia, treningu, weterynarii a nawet kowalstwa. Następnie odbyłam praktykę w dużej stadninie hodowlanej koni fryzyjskich w Holandii. Posiadłam podstawowe umiejętności pozwalające ocenić jakość koni fryzyjskich, możliwości uzyskania premii i tytułów. Zdobyłam też teoretyczną i praktyczną wiedzę pozwalającą profesjonalnie przygotować konia fryzyjskiego do Przeglądu Hodowlanego. Natomiast asystując weterynarzowi w codziennym procesie badania klaczy pod kątem rozrodu, inseminacji a nawet transferu embrionów nauczyłam się wiele o praktycznych stronach hodowli.

31.jpg32.jpg38a.jpg

Bezustannie kontynuuję moją podróż przez tajniki fryzyjskiego świata, każdego dnia ucząc się czegoś nowego. Dzięki znajomości języków mam dostęp do licznej literatury oraz utrzymuję stałe kontakty z wieloma hodowcami w Polsce, Holandii, USA oraz innych krajach. Z wieloma hodowcami zaprzyjaźniłam się i często ich odwiedzam, dzięki tym kontaktom pomagam w sprzedaży i kupnie koni tej rasy udzielając profesjonalnych rad.


34.jpg35.jpg30.jpg

Inne zainteresowania

Poza końmi fryzyjskimi są też inne pasje w moim życiu… fotografia jest niewątpliwie na drugim miejscu. Fascynacja końmi łączy się harmonijnie z fotografią, konie są głównymi aktorami podczas moich sesji zdjęciowych. Strona „Frizo” jest też owocem moich zainteresowań informatycznych i artystycznych.

36.jpg

Praca z końmi

Ponadto od wielu lat jestem instruktorem jazdy konnej a nauka jeźdźców na różnych poziomach zaawansowania sprawia mi dużą przyjemność. Dzięki własnemu rozwojowi (i świetnym nauczycielom) - najpierw jako skoczek, następnie za pośrednictwem fryzów ujeżdżenie a także epizod z rajdami długodystansowymi, potrafię też wiele nauczyć adepta sztuki jeździeckiej.

11.jpg5.jpg27.jpg

Nie mniejszą radością jest też dla mnie praca z młodymi końmi, doświadczyły mnie już dziesiątki wierzchowców o najróżniejszych charakterach, włącznie z określanymi jako trudne. Pracując z końmi stawiam na łagodność, cierpliwość, stanowczość i konsekwencję. Pracę z każdym koniem dostosowuję do jego indywidualnych możliwości i charakteru. Dzięki pracy w wielu stajniach i pod okiem różnych fachowców zdobyłam nieocenione doświadczenie a każdy z koni nauczył mnie czegoś innego. Pracuję stosując różne metody, także te ze „szkoły naturalnej”. Uważam iż nie ma konia, którego nie można ujeździć lub „naprawić”. Nie posiadam aspiracji szkolenia koni do wysokiej klasy konkursów, największą przyjemność sprawia mi użytkowanie rekreacyjne i mały sport, choć i z tym większym miałam w życiu styczność.
 
2.jpg16.jpg17.jpg
 

W codziennym życiu jestem osobą bardzo energiczną, otwartą na nowości, ciekawą świata, uwielbiam podróżować. Lubię dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pomagać tym, którzy tego oczekują.

 
24.jpg
 
Jeśli chcesz nawiązać ze mną kontakt, skorzystać z mojej wiedzy lub możesz zaoferować mi ciekawe zadanie związane z końmi czy fotografią - nie zwlekaj i napisz do mnie!