W temacie ogierów

Image

Z końcem 2011 roku finalnie nowe ogiery otrzymały prawo do krycia, a jeden z reproduktorów utracił licencję na krycie w wyniku oceny na potomstwie. 

 

Spośród 18 młodych ogierów, które brały udział w próbach użytkowych, jedynie 3 osiągnęły wyniki pozwalające im na wpis na listę reproduktorów. Bez wątpienia są to interesujące ogiery i mogą wnieść nieco nowego do planu hodowlanego. Są to 3 dość nowoczesne w typie, urodziwe ogiery o ciekawych rodowodach i niskim spokrewnieniu.

Dwójka synów zyskującego na popularności ogiera Felle 422 - Alwin 469 (Felle x Tsjerk) oraz Wolfert 467 (Felle x Jakob) uzyskały bardzo dobre wyniki w próbach zaprzęgowych a nieco bardziej przeciętne w wierzchowej. Oba ogiery są wysokie, Wolfert o nieco dłuższych ramach, Alwin bardziej kompaktowy. Najlepsze w tej trójce wyniki w próbie wierzchowej uzyskał trzeci z ogierów Alke 468 (Fabe x Jakob) w sumie 77 punktów, nie jest to bynajmniej wynik rekordowy ale unikatowy rodowód ogiera jest jego najmocniejszą stroną (ogier ten wywodzi się z niewielkiej linii Gerke 220, o małym spokrewnieniu wynoszącym zaledwie 16,1%).

Poza nowymi ogierami zakończyły się też testy na potomstwie ogierów Gjalt, Hinne, Jerke, Tietse i Tsjabring. Dwa ostatnie ogiery (wcześniej dopuszczone do krycia na podstawie testów skróconych) nie uzyskały satysfakcjonujących wyników i licencja na krycie została im odebrana. Przykro żegnać się z dość popularnym i lubianym ogierem Tietse 428, który pozostawił kilku potomków także w Polsce. Najlepiej wypadł w ocenie na potomstwie ogier Jerke, tuż za nim Gjalt a jeśli chodzi o Hinne to jego wyniki są dość przeciętne, choć wystarczające.

Raporty w języku holenderskim dostępne są do pobrania ze strony KFPS .