Spektakularne Show

W dniach 23-24.10.2009 roku w Leeuwarden w Holandii odbyła się Centralna Inspekcja wraz z obchodami 130 lecia KFPS’u. Przez ostatnie 8 miesięcy holenderski związek wraz z wieloma ochotnikami przygotowywał wielki pokaz, przedstawiający dzieje konia fryzyjskiego od powstania rasy w Holandii po dzień dzisiejszy oraz rozprzestrzenianie się koni tej rasy na świecie. Pokazano konia fryzyjskiego na tle tradycji niektórych krajów gdzie zaskarbił sobie serca ludzi jak np. USA, Niemcy, Węgry, RPA i inn. Pokaz odwiedziła Holenderska Królowa, co nadało mu dodatkowo ogromnej wagi. Na imprezę wysprzedano wszystkie bilety i uczestniczyło w niej ponad 5 tyś osób!!

Także inspekcja koni w tym roku była bardzo interesująca, do przeglądu zgłoszona była rekordowa jak dotąd liczba koni (220).

Elitarny tytuł Czempionki KFPS na rok 2009 zdobyła klacz Trudi (Wikke x Lolke), sędziowie określili ją jako idealną przedstawicielkę rasy.

Tuż za nią uplasowała się dwuletnia Yara van Kreterenhof (Onne x Karst) zdobywając tytuł Wice-Czempionki. Tego roku sędziowie postawili na młode konie. Yara zdobyła także tytuł Czempionki młodych klaczy, a Amalia van de Wisselplaats (Mintse x Gerryt) otrzymała drugie miejsce. Wśród klaczy trzyletnich tytułem Czempiona mianowano klacz Trudi a Wice-Czempionką została  Tini van Stal van der Horst (Arjen x Leffert). Wśród klaczy starszych tytuły te przypadły klaczom: Feikje van De Slothoeve (Teunis x Olof) i Judith fan ’t Legemar (Onne x Nykle).
 
W czasie przegladu sędziowie nadawali również prestiżowe tytuły dla najlepszych klaczy. I tak 64 klacze uzyskały wstepny tytuł Crown (przekształca się w dożywotni kiedy klaczy ukończy test użytkowy z wystarczającym wynikiem), 14 dozywotni tytuł Crown, 2 wstępny tytuł Model i 12 dożywotni tytuł Model!

Odbyły się także zawody młodych koni (ujezdżenie i powożenie pokazowe), które z roku na roku są coraz popularniejsze co stanowi o dużym rozwoju i zainteresowaniu użytkowaniem koni fryzyjskich.
 
Krótkie relacje w mediach nt. imprezy: