Przeglad w Polsce 2015

Image

Tradycyjnie kilka słów o przeglądzie koni fryzyjskich w Polsce znalazło się w holenderskim magazynie Phryso poświęconym koniom tej rasy. Poniżej znajdziecie skan artykułu oraz jego pobieżne tłumaczenie. Z mojej strony gratulacje dla właścicieli czempionów!!

 

przeglad_pl_2015.jpg

 

Przegląd w Kochcicach - Zoya Marzeny Tomasik nie była jedynym źrebakiem z I premią ale to ona otrzymała tytuł czempionki dnia (młodzieży), J.Hendriks ocenił ją jako dużego, urodziwego źrebaka z dobrym przodem, jej stęp jest dobry a kłus jeszcze lepszy. Pięcioletnia Hermania P.Marciniak otrzymała II premię i tytuł Ster - mogłaby być koniem o lepszym typie rasowym ale dzięki dobremu ruchowi zasłużyła na swoją premię. 4 letnia klacz Joanne wkroczyła na ring zamaszystym kłusem, Hendriks powiedział iż pięknie unosi się na przodzie, jest dużą klaczą z piękną głową, mogłaby być lepiej umięśniona ale za to ma ładny przód. Poprzednio nominowana do tytułu czempiona w tym roku otrzymała wstępny tytuł Crown. Jury przyglądało się także ogierowi Daen C., który otrzymał w tym roku licencję na krycie w Polsce. Daen uczestniczył w teście ogierów w Leeuwarden, mimo ósemki za stęp musiał go opuścić. Obecnie stacjonuje w stajni Pana M. Bebłota. Jest to piękny ogier z dobrej jakości ruchem - orzekł sędzia. Stępuje obszernie i aktywnie i dobrze kłusuje. Potem znów o czemionacie wzmianka.
Przegląd w Czarnówce - wśród młodzieży nie było I premii. Dwie czterolatki wpisano do Księgi BBI z II premią, obie po Wigle. Najładniejsza z nich była Jurata z Moreny. Lady Ifigenia była dobrze zbudowana i otrzymała siódemki za ruch w stępie i kłusie. Hendriks ocenił iż Wigle wygląda dobrze jak na 16 letniego ogiera. Pięcioletni ogier Hjalte jest nowym ogierem kryjącym w stajni z p. Kozacz. Ładny młodzieńczy ogier zaprzęgowy z dobrej jakości kończynami. Stęp mógłby mieć lepszy ale w kłusie pracuje ładnie i ma ładny przód.