Pierwsza klacz Crown w Polsce!!

Dieneke B.

Podczas przeglądu hodowlanego dla koni fryzyjskich, który miał miejsce w Rojowie dnia 30.09.2011 roku, po raz pierwszy w Polsce został nadany tytuł Crown dla klaczy fryzyjskiej. Zasłużyła sobie na niego 10-cio letnia klacz fryzyjska Dieneke B. (Adel x Leffert) wł. B.Nowaczyńskiej i P. Szywały, sprowadzona do Polski za pośrednictwem strony Frizo.eu.

Dieneke jest wyjątkową klaczą, o niezwykle ekspresyjnym ruchu i poprawnym eksterierze - dzięki temu jeszcze w Holandii zasłużyła sobie na I premię i tytuł Ster. Niestety zabrakło jej wówczas 1 punktu w teście użytkowym (IBOP) aby pretendować do tytułu Crown. Na szczęście podczas próby wierzchowej w Polsce Dieneke przekroczyła wymagany pułap punktów uzyskując wynik 78.5 punktu i tym sposobem otrzymała definitywnie prestiżowy tytuł Crown! Rywalizowała z nią także I premiowa klacz Ster Eefke van de Beeldhoeve (Tsjerk x Jacob), która w teście IBOP uzyskała wymaganą ilość punktów, jednak sędziowie zdecydowali przyznać tytuł Crown Dieneke. 

Mam nadzieję, że tegoroczne sukcesy wytyczą nową ścieżkę w hodowli koni fryzyjskich w Polsce i z roku na rok jakość koni będzie się polepszać a świadomość hodowców rosnąć. Oby więcej tak zaangażowanych, świadomych i pracowitych hodowców jak właściciele Dieneke, którzy z resztą mają już na koncie tytuł Czempionki dla klaczy Reitske wywalczony 2 lata temu.

A po obwieszczeniu tych ekscytujących wieści chciałam podziękować wszystkim za liczne odwiedziny strony i przeprosić za dużo rzadszą aktualizację strony niż zazwyczaj. Z przykrością myślałam o tegorocznym przeglądzie w Polsce, na którym nie mogłam być obecna i dostarczyć jak co roku relacji, jednak ze względu na emigrację w stronę znacznie bliższą sercu hodowli koni fryzyjskich, dysponuję znacznie mniejszą ilością czasu oraz możliwości jeśli chodzi o pracę nad stroną. Mimo wszystko dołożę starań aby co jakiś czas dostarczała świeżych informacji.