Nowy ogier w USA

Ogier Tim P. (Anton x Ulke) otrzymał licencję na krycie na podstawie selekcji przeprowadzonej w USA. Nadano mu imię Tonjes 459. Pochodzi ze znanej hodowli rodziny Vanderploeg a stacjonował będzie na farmie Minker Friesians

Tonjes

Tonjes jest synem klaczy Tjallina W. Model i wywodzi się z 50 linii żeńskiej. Jego matka jest siostrą klaczy Bauwina W., która jest matką innego rozpłodnika w USA Sipke 450. Prababka ogiera Tonjes, Doet - jest matką kolejnej znanej klaczy Mefrou, matki dwóch uznanych ogierów. Możemy być więc pewni, iż Tonjes wywodzi się z mocnej linii żeńskiej. Tonjes podczas zakładu treningowego otrzymał następujące wyniki:

próba wierzchowa
stęp, kłus, galop, samonoszenie, przejścia, przydatność, ogółem
6.5 - 8.0 - 6.5 - 7.5 - 7.0 - 7.0 = 78.0
próba zaprzęgowa
stęp, kłus, samonoszenie , przejścia, chęć do pracy, przydatność, ogółem
6.0 - 6.5 - 6.5 - 6.5 - 6.0 - 6.5 = 69.5
powożenie pokazowe
postawa, praca kończyn przednich, praca kończyn tylnych, moment zawieszenia, chęć do pracy, przydatność, ogółem
6.5 - 7.0 - 7.5 - 7.5 - 6.0 - 7.0 = 76.0


Wyniki wskazują jednoznacznie, iż jest to ogier o większej przydatności wierzchowej, choć ma też cechy konia pokazowego (wysoka, spektakularna akcja kończyn, pionowa szyja itd.). Sędziowie w swojej opinii zachwalali naturalną równowagę tego ogiera oraz dobrą akcję zadnich kończyn. Choć nie dorównuje w pełni młodym, ostatnio uznanym ogierom w Holandii jest ciekawym ogierem w nowoczesnym typie, kontynuatorem rodu Antona 343.


Filmik przedstawiający ogiera Tonjes 459.