Test IBOP Radosław 08.2010 r.


28 sierpnia 2010 roku w miejscowości Radosław odbył sie po raz pierwszy w Polsce test IBOP dla koni fryzyjskich. Jest to swoisty sprawdzian umiejętności oceniający parametry ruchowe konia oraz przydatność pod kątem pracy wierzchowej lub zaprzęgowej. Do testu wierzchowego przystąpiło 14 koni a do zaprzęgowego 3. Zmagania koni pilnie oceniała komisja sędziowska, w której skład wchodziło dwóch sędziów z Holandii J. Hendriks i W. Thijssen oraz sędzina z Niemiec U. Beisner.
 
Impreza odbywała się na terenie Rancza Radosław i była świetnie zorganizowana. Właściciele posesji włożyli wiele trudu w organizację, przyjezdni chwalili sobie miłą atmosferę oraz życzliwość i pomoc ze strony obsługi imprezy. Tym razem nie zabrakło nagłośnienia i nawet było ono w użyciu;-) Mamy nadzieję następnym razem usłyszeć publicznie także komentarze sędziów dotyczące oceny koni na teście IBOP, co z pewnością zainteresowałoby wiele osób i pomogło w zrozumieniu słabych i mocnych stron koni oraz porównaniu ich między sobą tak aby dostrzec różnice i zrozumieć punktację. Niewątpliwie pomocny byłby także dobry tłumacz znający fachowe słownictwo. 
 
IBOPIBOPIBOP

Rezultat testu można uznać za bardzo dobry jak na pierwszy raz. 10 koni na 17 startujących otrzymało noty powyżej 70 punktów co jest całkiem niezłym osiągnięciem. 2 konie osiągnęły lub przekroczyły próg 77 punktów, będący już dla bardzo dobrych klaczy przepustką do tytułu Crown (lub Model) jeśli na Przeglądzie Hodowlanym zdobyłyby I premię i zostały uznane za spełniające kryteria dla klaczy z ww. tytułami. Test wierzchowy zwyciężyła klacz Reitske Ster (Tsjibbe x Remmelt) wł. B. Nowaczyńskiej i P. Szywały z przewagą 4 punktów uzyskując wynik 81 punktów. Było to niewątpliwie zasłużone zwycięstwo z uwagi na doskonałe możliwości ruchowe tej klaczy, świetne przygotowanie i prezentację przez profesjonalną amazonkę Justynę Ruda. Na drugiej pozycji uplasowała się klacz Naomi fan Breuningswyck (Ulke x Feitse) wł. A. Szczepańskiej pod amazonką N. Dziarmaga. Trzecie miejsce przypadło z wynikiem 76 punktów klaczy Ypkje fan 'e Skâns (Gerryt x Tsjeard) pod Bożeną Nowaczyńską. Tuż za podium znalazła się dobrze zapowiadająca na przyszłość klacz Venus S. (Dries x Piter) wł. D. i M. Śmiałek pod amazonką Agatą Świechowicz. Jej wynik to 75 punktów.
 
IBOP Reitske Imsc. IBOP Naomi IImsc.IBOP Ypkje IIImsc.

 

W teście zaprzęgowym wzięły udział 3 klacze. Najlepszy wynik a zarazem pierwsze miejsce zdobyła klacz Moekie M. (Sape x Feitse) wraz z powożącym Adrianem Maliszewskim uzyskując 71,5 punktów. Drugie miejsce przypadło klaczy Fryda H. (Heinse x Oege) z wynikiem 68,5 pkt. a trzecie Roelie (Aan x Tjimme) z wynikiem 64,5 pkt. Dwie ostatnie klacze są własnością Pana J. Tomczaka.
 
IBOP Moekie Imsc.IBOP Fryda IImsc.IBOP Roelie IIImsc.

Wyniki zwycięzców Reitske i Moekie a także klaczy Ypkje bardzo mnie ucieszyły, gdyż konie te zostały zakupione dzięki mojej pomocy i spełniły z nawiązką pokładane przeze mnie w nich nadzieje oraz potwierdziły moją własną ocenę tych koni.

Niezwykle miłym gestem ze strony organizatorów było zapewnienie wartościowych nagród za pierwsze 3 (trzy) miejsca w obu konkurencjach oraz pucharów.

Obserwując przejazdy koni i ich wyniki można było zauważyć zarówno wpływ treningu ale także wrodzony talent konia. Nie ulega wątpliwości, iż dobry koń odpowiednio przygotowany ma szansę uzyskać satysfakcjonujący rezultat a braki w przygotowaniu zawsze będą odbijały się negatywnie na wyniku. Musimy pamiętać, iż ten test nie jest konkursem ujeżdżeniowym, ale oceną możliwości konia. A możliwości te będą mogły zostać uwypuklone dzięki systematycznej, rozsądnej pracy pod jeźdźcem który potrafi wydobyć potencjał danego konia. Jest też oczywiste, iż na wynik wpływ mają także inne czynniki, dlatego nie należy się zrażać i można śmiało przystępować do próby ponownie, wynosząc z poprzedniej stosowną naukę. Do testu IBOP każdy koń może podchodzić co roku w każdej dyscyplinie.
 
W tym samym dniu odbył się w Radosławiu także Przegląd Hodowlany. Niestety nie wszystkie konie dopisały swoją obecnością co nie ucieszyło sędziów. Najlepiej wypadły źrebięta - 2 ogierki Haszysz i Horus zdobywając II premię. W kategorii klaczy Xena S. (Felle x Tsjomme) otrzymała II premię i tytuł Ster zdobywając zarazem szarfę najlepszego konia przeglądu. Xena została wyhodowana w Polsce przez Damiana i Marzenę Śmiałek. Niestety żadna z klaczy Stb, które podeszły do przeglądu z nadzieją na podwyższenie statusu do Ster, nie osiągnęły tego wyniku. Ponowna ocena konia musi być dobrze przemyślana gdyż największe szanse na zmianę premii mają konie o dużym potencjale, oczywistym jest fakt iż sędziowie nie przepadają za podważaniem wcześniejszych decyzji swoich lub kolegów. Oczywiście poza przypadkami kiedy koń na pierwszym przeglądzie z jakichś powodów nie pokazał się od swojej najlepszej strony. Osobiście uważam, iż klacze Venus i Naomi miały szansę na lepszy wynik, niestety nie zaprezentowały się rewelacyjnie i nie udało się go osiągnąć.
 
IBOPIBOPIBOP
 
Po zakończonej ocenie większość pozostałych właścicieli koni wraz z podopiecznymi rozjechała się do domów. Dla pozostałych na miejscu czekały atrakcje przygotowane przez organizatorów - występy, lot balonem, koncert. Dzień należał do bardzo udanych, nie dopisała tylko momentami pogoda oraz obecność głównych władz ZHKFwP, których Venus na próżno szukała w namiocie;-)
 
IBOP Venus
 

Video z przejazdów na teście IBOP: 

 
 
 
 
 
 
 
©  Copyright by Izabela Grzonka