Svod friskych koni Celadna 2012

W 2012 roku czeskie święto konia fryzyjskiego (przegląd hodowlany oraz test dresażowy IBOP i FPMDA) odbyło się na Morawach, w Celadnej, bardzo pięknie położonej wśród beskidzkich pagórków miejscowości. Ośrodek Prosper, do którego zjechali hodowcy i właściciele koni fryzyjskich z Czech i Słowacji  jest naprawdę imponujący. Na prawo klub golfowy, na lewo  Horse Ranch z dwiema krytymi ujeżdżalniami i bogato wyposażonymi stajniami.  Było co podziwiać. No i oprawa odpowiednia dla tej królewskiej rasy koni!
 
Przegląd rozpoczął się od testów przydatności dresażowej- najpierw FPMDA (dla koni poniżej 5 roku życia)-  startowała 1 klacz, potem IBOP- startowało 7 koni (w tym Vriend -  wałach z Polski). W stosunku do roku ubiegłego widać wyraźny postęp w podejściu gospodarzy do sposobu przygotowania i prezentacji koni- kilka koni pojechało pod zawodnikami trenującymi ujeżdżenie i to było widać! Najwyższy wynik odnotowany w tym dniu to 77 pktów dla klaczy Wietske Lois. Mnie osobiście bardzo podobał się potężny ale z dużą lekkością  ruchu wałach Steven fan Wieke S Hiem pod Magdą Skardovą, który uzyskał w tym dniu rezultat 71,5. W przeglądzie uczestniczyło ca 30 koni, championką źrebiąt została Nel fan Moravia (hod. Renata Konickova), championka przeglądu Celadna - Teatske fan e Hamsterheide -  własność również Renaty Konickovej.

Z doświadczenia wiem, ze Czesi organizują ciekawe imprezy towarzyszące przeglądom. I tak też się stało tym razem- był pokaz jazdy w damskim siodle i przebojowy mecz piłkarski dwóch drużyn konnych na haflingerach. Zwyciężyli czerwoni 3:1. Myślę, że należy się cieszyć z wyraźnego progresu w jakości hodowli i treningu koni fryzyjskich w środkowej Europie. Oby ta pozytywna moda zwyżkowała!
 
Kamilla
 

czechy_2012_1.jpgczechy_2012_2.jpgczechy_2012_3.jpg

czechy_2012_4.jpgczechy_2012_5.jpgczechy_2012_6.jpg

 

©  Copyright by Frizo.eu