Centralny Przegląd Koni Fryzyjskich w Pradze 2008 r.

W dniach 11-12 października 2008 roku odbył się w Pradze przegląd koni fryzyjskich, organizowany przez CSFHO, czesko - słowacki związek hodowców koni tej rasy. Impreza odbyła się w hali Expo mieszczącej się na terenie kompleksu jeździeckiego na Cisarskim Ostrowie. Jest to profesjonalny i bardzo ładny ośrodek położony 3 km od centrum Pragi w dzielnicy zwanej Troją. Na terenie kompleksu znajdują się stajnie, kryte i otwarte ujeżdżalnie- jednym słowem wszystko, co potrzebne jest do organizowania tego typu imprez.
praga_2008_2.jpgpraga_2008_2_2.jpgpraga_2008_1.jpg
Cała impreza była doskonale zorganizowana. Bilet wstępu na dwa dni kosztował 30 zł (sobotni pokaz był płatny dodatkowo w wysokości 80 zł), można było także zakupić katalog zawierający oprócz listy koni z ich dokładnymi danymi wraz z informacją o hodowcy i właścicielu, kilka przydatnych "nowicjuszom" informacji na temat historii koni fryzyjskich, podstawowych przepisów i wyjaśnień dotyczących oceny i premiowania. Przegląd miał charakter centralny, to znaczy wszystkie konie z Czech i Słowacji oceniane były w jednym miejscu i w jednym czasie. Nie było takiego rozdrobnienia, jak to ma miejsce przy okazji przeglądów w innych państwach. Można było obejrzeć i porównać konie z całego kraju. Impreza była nagłośniona, oceny sędziów bezpośrednio tłumaczono przez mikrofon na język czeski, konie prezentowane były przy podkładzie muzycznym. Ponadto należy nadmienić, iż konie prowadzone były przez profesjonalnych "biegaczy" z Holandii (Jelmer Chardon, Berend Meester, Arnold Wemmenhoeve).
Duże brawa dla Czechów za doskonałą organizację całego przeglądu, który ponadto był częściowo sfinansowany dzięki środkom uzyskanym z biletów zakupionych przez dość liczne grono zainteresowanych.

Oceny dokonywali sędziowie holenderscy: Bauke de Boer i Sybren Minkema. Sam przegląd podzielony był na dwa dni. W sobotę oceniono źrebaki i młode ogiery. Ocenionych zostało 9 tegorocznych źrebiąt oraz 2 roczne klaczki. Aż 3 źrebięta uzyskały I premię co uważamy za wyśmienity wynik: Centaur G. (Tietse x Rypke), April (Jisse x Anne), Arlette (Tietse x Olof).
praga_2008_3.jpgpraga_2008_3_3.jpg praga_2008_3_2.jpg
Kolejne 3 mogły poszczycić się II premią: Bernard z Polánky (Folkert x Rintse), Cassius Victory (Tietse x Olrik) i Bianca J. (Tsjerk x Fabe). Czempionem został Centaur G. a Czempionką April. Ocenione zostały także 2 dwuletnie ogierki (!) Thomas V. (Doaitsen x Thomas), Tristan van de Midderaai (Felle x Teunis) oraz 3 trzyletnie: Jeroen van Stal Jaegerhof (Brandus x Teunis), Peele fan't Linowsee (Botte x Oeds) i Pieter van Diphoorn (Karel x Leffert) hodowli Państwa Ensing, których klacz Renske zdobyła tego roku tytuł Czempionki Centralnego Przeglądu w Drachten. Spośród ogierków także został wybrany czempion, którym ogłoszono młodziutkiego Thomasa V. (otrzymał tytuł Ster).
praga_2008_4.jpg
Po sobotnim przeglądzie odbyła się aukcja koni. Na sprzedaż przeznaczone były dwa odsadki (klaczka z I premią i ogierek), jedna roczna klaczka i dwa konie trzyletnie. Hodowcy osobiście prezentowali konie aukcyjne. Właśnie wtedy można było zobaczyć różnicę w sposobie profesjonalnego zaprezentowania konia a tym, co robili właściciele. Wniosek nasuwa się jeden - warto dołożyć wszelkich starań, aby przegląd obsługiwany był przez holenderskich "biegaczy". Koń w ich ręku prezentuje się znacznie lepiej, niż w ręku hodowcy.

W sobotni wieczór odbyło się "show" z udziałem koni fryzyjskich, którego gwiazdą był licencjonowany ogier Tietse 428. Był to pokaz wysokiej klasy zorganizowany przy udziale profesjonalnych choreografów i pirotechników. Wzięło w nim udział 18 koni, z czego 7 ze Słowacji, co ukazuje świetną współpracę tych dwóch państw. Pokaz był swoistą podróżą w czasie przez epoki od starożytności, przez średniowiecze, renesans aż do baroku. Zdjęcia z pokazu do obejrzenia tutaj: Black Horse Show

Niedziela była drugim dniem przeglądu. Fryzy zaprezentowane zostały w trzech kategoriach: klacze trzyletnie, klacze czteroletnie i starsze, klacze Stb pretendujące do tytułu Ster. Żaden koń w żadnej z powyższych kategorii nie opuścił ringu z tytułem Ster, były za to trzecie premie i wpisy do Ksiąg bez premii.
Kolejnym punktem programu był Czempionat. Wśród klaczy trzyletnich tytuł ten przypadł Roos v.d. Ven (Tsjalke x Anne) a spośród klaczy starszych wybrana została siedmioletnia Daphne v.d. Albert Hoeve (Nanno x Oege). Konie te otrzymały II premię i tytuł Ster.
praga_2008_5.jpgpraga_2008_6_2.jpgpraga_2008_6.jpg
Czempionem całego przeglądu została April (Jisse x Anne), nie mogła jednak zostać udekorowana, ponieważ w dniu poprzednim wyjechała już do domu. Nagrodę "w jej imieniu", puchar i derkę, odebrał hodowca Kateřina Šálková. Dzięki zorganizowanemu przez Czechów Czempionatowi trzy konie uzyskały tytuł ster, co również należy odnotować jako kolejny argument przemawiający za organizowaniem centralnego przeglądu koni fryzyjskich w danym państwie.

Po udekorowaniu czempionów widzowie mogli się zrelaksować oglądając kilka przygotowanych krótkich pokazów z udziałem koni fryzyjskich- w zaprzęgu oraz na długi wodzach… jak mawiają "małe a i tak cieszy". Następnie ogłoszono przerwę, w czasie której widzów spotkała duża niespodzianka. Z boksu wyprowadzony został Tietse 428, na tle jesiennej aury pozował do zdjęć, można go było dotknąć, pogłaskać, dosiąść. To koń bardzo spokojny, dostojny. Zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie.
praga_2008_7.jpg

Kolejnym, ostatnim już punktem czeskiego przeglądu był test koni pod siodłem. Ocenionych zostało 9 koni. 1 miejsce przypadło klaczy Greeta (Erik x Leffert), drugie zdobył Fabian van de Pluum (Ildert x Lammert) a trzecie przypadło najmłodszemu ze stawki na podium Pieter'owi van Diphoorn (Karel x Leffert). Tu również duże ukłony w stronę naszych sąsiadów, za profesjonalne podejście zarówno do hodowli, jak i do użytkowania swoich fryzów.
praga_2008_8.jpg

W sumie w przeciągu 2 dni zaprezentowanych sędziom zostało 40 koni. Na przegląd zaproszona była telewizja, wywiadu udzielały różne osoby, w tym holenderscy sędziowie i prezenterzy koni. Telewizyjny reportaż z przeglądu koni fryzyjskich w Czechach to na pewno pomysł godny naśladowania w innych państwach. Za całą imprezę należą się naprawdę duże brawa!

Tekst: Damian Śmiałek i Izabela Grzonka
Zdjęcia: Izabela Grzonka