Przegląd Hodowlany Esbeek 08.2009 r.

Co roku w Holandii, od wiosny do jesieni odbywają się przeglądy hodowlane w różnych rejonach tego Państwa. Są to tak zwane dni hodowlane czy też przeglądy regionalne.  Podczas jednego lub dwóch dni odbywa się ocena źrebiąt, rocznych i dwuletnich klaczek, klaczy trzyletnich i starszych pretendujących do wpisu do Księgi Głównej lub Ksiąg Dodatkowych, starszych klaczy starających się o tytuł Crown czy Model a także wałachów. Ogiery oceniane są natomiast na osobnych przeglądach rozpoczynających się późnym latem.

Tego roku w Esbeek odbył się jubileuszowy, trzydziesty już przegląd hodowlany. Z tego tytułu zaplanowano wiele atrakcji a publiczność dopisała tłumnie. W pierwszy dzień przeglądu (niedziela) oceniane były konie oraz odbywały się zawody sportowe. Drugi dzień poświęcony był natomiast w pełni ocenie koni, czempionatowi oraz różnego rodzaju pokazom.

 
Na przegląd zgłoszonych było prawie 300 koni (z podziałem na 2 dni), nie wszystkie jednak się pojawiły. Niektórzy hodowcy zgłoszenie koni na przegląd traktują jako swoistą reklamę i nie zawsze pojawiają się na ringu ze wszystkimi końmi, szczególnie że nic nie grozi za nie wystawienie konia mimo jego zgłoszenia. Czasem też po ogłoszeniu przydziału sędziów do oceny poszczególnych grup, hodowcy wycofują się wiedząc że ich koń może nie wypaść tak dobrze jakby chcieli przy danej komisji. Oczywistym jest, że każdy sędzia mimo ogromnego obiektywizmu, ma swoje własne preferencje, które czasem wkradają się do oceny. Ocena koni przebiegała równocześnie na kilku ringach. Cały teren przeznaczony na prezentację koni podzielony był na niewielkie kwatery i wyposażony w namioty dla sędziów. Oczywiście impreza zaopatrzona była też w catering a dookoła nie brakowało straganów ze sprzętem jeździeckim. Przed każdym ringiem widniała tablica z końmi do niego przydzielonymi. Trzeba nadmienić, iż głównym źródłem informacji na każdym przeglądzie jest katalog zawierający program całego przeglądu oraz podział na poszczególne grupy rozpisane na daną godzinę i ring, a także skład komisji sędziowskiej. W katalogu każdy koń jest szczegółowo opisany z podaniem jego daty urodzenia, numeru chipu (poza źrebiętami, które czipowane są na przeglądzie) rodziców, hodowcy i właściciela.

Źrebięta

Źrebięta należały do najliczniejszej grupy koni na przeglądzie. Prezentowane były przy matkach, w stój na uwiązie a w ruchu luzem biegnąc obok klaczy. Nie wszystkie źrebaki zostały nauczone dobrych manier i zdarzały się śmieszne a nawet niebezpieczne sytuacje kiedy co krnąbrniejsze młodziki postanawiały zaszaleć na ringu i pokazać na co je stać. Niestety często odbijało się to na wyniku, szczególnie kiedy komisja nie mogła spokojnie ocenić takiego rozbrykanego malucha. Sędziowie jednak niezwykle sprawnie i szybko punktowali nawet źrebięta, które są przecież najtrudniejszą grupą do ewaluacji. Po prezentacji w stój oraz w ruchu źrebię otrzymywało premię a właściciel „niebieską karteczkę” zawierającą noty i wyjaśnienie.
W tym roku w Esbeek aż 29 źrebiąt otrzymało 1 premię!! Czempionem wśród ogierków został Fantastic vd Bist (Haitse x Teunis) a wśród klaczek Elske Stal Heeslust (Harmen x Tsjerk). Oba źrebaki prezentowały się fantastycznie, były pięknie rozbudowane jak na swój wiek (+/- 3 miesięczne) i świetnie się poruszały. Elske prezentowała mocniejszy typ budowy, bardziej pokazowy. Fantastic natomiast był pod każdym niemal względem doskonały, w nowoczesnym typie, o płynnym ruchu ze świetną akcją zadu.

Klacze roczne i dwuletnie

Kolejne grupy wiekowe stanowiły klacze roczne i dwuletnie. Nie było ich wiele ale niemal każda prezentowała się fantastycznie. Te grupy nie sprawiały już na ringu „problemów wychowawczych”, widać było iż ich wystawienie na przegląd było dobrze zaplanowane a konie przygotowane. Wśród roczniaków najlepiej wypadły Aafke (Loadewyk x Karst) i Arendina (Jerke x Jorrit) plasując się na pierwszej i drugiej pozycji oraz zdobywając pierwszą premię. Wyraźnie widać było przewagę klaczek po młodych ogierach. W tej grupie dało się też zauważyć uroczą klaczkę po doskonałym ogierze Tsjerk, jednak tak wypłowiałą, że praktycznie brązową.

Spośród dwulatek świetnie wypadła córka starszego ogiera Wuulke (Teeuwis x Teade) zajmując drugą pozycję, wyprzedziła ją jednak Winke (Doaitsen x Sierk) po raz kolejny potwierdzając „modę” na młode ogiery.

Klacze trzyletnie

Grupa klaczy trzyletnich była całkiem spora (40) i doskonałej jakości. Od lat w Esbeek nie przyznano takiej ilości tytułów Ster! Ocena tej grupy przebiegała nieco inaczej od oceny młodych koni. Sędziowie po ocenie każdej klaczy decydowali, czy otrzyma ona jakąś premię czy pozostanie bez premii. Jeśli nie zasłużyła na żadną premię komisja wyjaśniała właścicielowi powód takiej a nie innej oceny i klacz mogła wracać do domu. Reszta klaczy „przechodziła dalej”. Po skończonej ocenie wszystkie te klacze były ponownie prezentowane na dużym ringu (z podziałem na mniejsze grupy) i sędziowie przyglądali im się po raz kolejny, porównując także z innymi klaczami. Następnie zostały ustawione w kolejności zależnej od jakości i nadano ostatecznie premie. Z całej stawki 40 klaczy trzyletnich w Esbeek 12 otrzymało I premię a 15 II premię i tytuły Ster! Był to naprawdę doskonały wynik, dzięki czemu było na co popatrzeć.

 

Poza oceną klaczy pretendujących do wpisu do Ksiąg odbywała się ocena klaczy posiadających już wpis do Księgi Głównej a nawet tytuł Ster czy Model. Jeśli klacz uplasowała się na 1 lub 2 miejscu otrzymywała przepustkę na Centralny Przegląd, na którym może otrzymać tytuł Crown lub nawet Model (na przeglądzie regionalnym tych tytułów się nie przyznaje). Ponadto zaproszenie na Centralny Przegląd jest bardzo dużym wyróżnieniem dla każdego hodowcy.

 
Na przeglądzie zostały rozegrane Czempionaty różnych klas: dla najlepszej klaczki, najlepszego ogierka, Czempionat młodych koni (od źrebaka do dwulatka), Czempionat klaczy oraz wybór Czempiona całego przeglądu. Do Czempionatów poszczególnych grup przechodziły tylko najlepsze konie, natomiast wybór Czempiona całego przeglądu odbywał się spośród grupy koni, wśród których znaleźli się Czempioni i Wice-Czempioni ww grup. Oni także mają prawo wstępu na Centralny Przegląd odbywający się w październiku.

Czempionat młodych koni

W konkursie na najlepszego młodego konia zwyciężyła dwuletnia Winke Teske Z. (Doaitsen x Sierk), córka klaczy Model. Tuż za nią uplasowała się Fieke (Jisse x Feitse) jeszcze raz pokazując na co ją stać (wybrano ją wcześniej na Wice-Czempionkę klaczek.

Wybór najlepszej trzylatki

Przed Czempionatem klaczy odbył się jeszcze wybór najlepszych spośród trzyletnich klaczy, te dwie które zajęły czołowe pozycje otrzymały prawo udziału w Czempionacie. Na ring wróciły już tylko pierwszo premiowe klacze i to z nich sędziowie dokonali wyboru. Grupa była bardzo wyrównana i wszystkie klacze prezentowały się doskonale, jednak wybór sędziów padł na Tieneke R. (Doaitsen x Oeds) i Trudi (Wikke x Lolke).

Klacze starsze

W następnej kolejności na ringu pojawiały się klacze Ster 4 letnie i starsze, klacze 7 letnie a także jedna klacz Model. Wszystkie walczyły o zaproszenie na Centralną Inspekcję.

Czempionat generalny

Późnym popołudniem nadszedł punkt kulminacyjny całej imprezy w postaci wyboru Czempionki całego przeglądu. Po wyrównanej walce sędziowie zadecydowali, iż tego dnia najlepsze były trzylatki. Swoim doskonałym ruchem z mocną akcją zadu oraz nowoczesną, pełną witalności urodą, serca komisji zaskarbiła Tieneke R. (Felle x Oeds) zdobywając tytuł Czempionki. Tuż za nią z tytułem Wice-Czempionki uplasowała się piękna córka ogiera Wikke Trudi (Wikke x Lolke).

W przerwach pomiędzy oceną i czempionatami również nie brakowało atrakcji. Widzowie mogli podziwiać kilka uznanych ogierów, w tym młodziutkiego Stenderta, Piera i Sake oraz nadal cieszących oko Wikke i Tsjalke. Rozgrywały się także konkursy powożenia, w klasie limitowanej zwyciężył tegoroczny czempion ogierów w Leeuwarden Maurus 441, natomiast w klasie otwartej syn Folkerta Davy G. Poza tym rozrywki dostarczyły dodatkowo niecodzienne pokazy zaprzęgowe: pokaz elegancji podczas którego prezentowane były różnego rodzaju powozy, oraz konkurs specjalny w którym udział wzięli powożący mężczyźni przebrani za kobiety, odgrywając role przy akompaniamencie muzyki. Zabawa była wręcz fantastyczna. Dla odmiany pokaz wierzchowy dała wspaniała grupa Phaidra prezentują wybitny program z udziałem 8 koni fryzyjskich.

 

Galeria zdjęć z Przeglądu Hodowlanego w Esbeek

 

©  Copyright by Izabela Grzonka