Creme de la creme - czempionat ogierów fryzyjskich 2012

Minął kolejny rok we fryzyjskim kalendarzu - rozpoczęto Inspekcję Ogierów 2012 w Leeuwarden, w Holandii. Wydaje się, iż z roku na rok widzów przybywa - tym razem trybuny były pełne niemal do ostatniego miejsca! I tego roku polska ekipa brała udział w tym wydarzeniu, ja niestety po raz kolejny nie byłam w stanie uczestniczyć w nim na żywo (pilnie śledziłam wspaniałą video - relację on-line). Jednak dzięki uprzejmości Kamili na stonie pojawia się ta oto relacja uczesniczki wielkiego SHOW! 

 

Dla kogoś kto - tak jak ja po raz pierwszy uczestniczył w dorocznym czempionacie ogierów fryzyjskich w Holandii to nie lada przeżycie!  Wydarzenie trwało od środy, ale ja byłam tam (tylko!) w piątek i sobotę. 

Piątek to dzień roboczy połączony z wieczorną  galą - pokazami. Od rana można było wybrać sobie coś interesującego z szerokiego programu szkoleń: począwszy od przygotowania konia fryzyjskiego do testu IBOP czy przeglądu hodowlanego,  tajników sposobu oceny koni przez sędziów  poprzez „naturopatię” dla koni, podkuwnictwo podkowami z aluminium czy w końcu ta najbardziej pożądana - godzinny pokaz treningu prowadzony przez mistrzynię Świata 2011 w ujeżdżeniu Adelinde Cornelissen! Tam i ja się udałam. Adelinde zaprezentowała dwie młode zawodniczki Judith Pietersen na ogierze Tsjabring 429 i Laura Zwart na ogierze Hedser 465. Przyjemnie było patrzeć jaki poziom zaawansowania jeździeckiego prezentowały te dwie młode dresażystki i jak doskonale współpracowały z nimi potężne ogiery fryzyjskie!
 

hk_2012_adelinde.jpghk_2012_annichje_van_bochum.jpghk_2012_esther_liano_on_tabe.jpg

 
O godzinie 17 odbyła się aukcja - wystawiano zarówno ogiery jak i klacze, wszystkie znalazły nabywców mimo, że ceny były niebagatelne.

No i w końcu to na co wszyscy czekali - światła zgasły i o 19:00 rozpoczął się wieczorny SHOW.  Holendrzy postarali się maksymalnie urozmaicić program wieczoru, prezentując konia fryzyjskiego jako bardzo wszechstronnego użytkowo. A więc pojawiły się wyścigi zaprzęgów: pojedynek i par; pokaz tradycyjnych gigów holenderskich, powożonych przez osoby w historycznych strojach; Adelinde Cornelissen pojechała KÜR do muzyki na żywo - na ogierze Haitse 425; Pieter Spahn zaprezentował Annichje fan Bokkum, która po swoich sukcesach sportowych w 2011 została KONIEM ROKU. Pojawili się tez inni znani sportowcy jak Esther Liano na Tabe fan Kukherne czy Susan Bouwman na Rymer i ponownie Peter Spahn tym razem wraz z Tymonem 456 i słynnym Andersem 451. Wspaniałym widowiskiem była również prezentacja potomstwa (płci męskiej oczywiście) ogiera Beart 411 wraz z ich ojcem! Na koniec widownia powitała „with standing ovation” kadryla na 4 ogiery wraz z muzyką na żywo.


hk_2012_driving.jpghk_2012_gigs.jpghk_2012_back_scene2.jpg

 
W sobotę od 9 rano zaczęło się to, na co czekają hodowcy na całym świecie: pokazy ogierów, począwszy od najstarszych. W tym roku zmieniono nieco zasadę czempionatu, sędziowie przyznawali tytuły czempiona i wice czempiona w 3 kategoriach: ogiery młode (jeszcze nie ocenione na potomstwie), ogiery starsze (ocenione na potomstwie) oraz czempionat generalny dla zwycięzców obu grup. Takie rozgraniczenie spowodowało, iż w szranki stanęły też ogiery 13 letnie i starsze, co wcześniej nie miało miejsca. Niewątpliwie publiczność była tym zachwycona mogąc wiwatować swoim ulubieńcom (np. Jasperowi 366). Spośród młodych ogierów 3 letnich zachwycił mnie jak i całą widownię Thorben 466 (Ielke x Sape); taką wspaniałą pracę nóg w kłusie popartą doskonałą wręcz fazą zawieszenia widziałam po raz pierwszy; zresztą jego bezpośredni konkurent Alwin 469 (Felle xTsjerk) zaprezentował się też od swojej najlepszej strony - szczególnie właśnie w fazie zawieszenia. Publika zgromadzona na widowni najwyraźniej miała ochotę na tytuł czempiona młodych ogierów dla Thorbena… ale tak się nie stało.

Ostatecznie tytuł czempiona (ogólnego jak i młodszych ogierów) przypadł Norbertowi 444 - bardzo zresztą zasłużenie - nowoczesny, przepiękny koń.  Czempionem ogierów starszych został Beart 411. Ubiegłoroczny champion Uldrik 457 otrzymał tytuł rezerwowego championa ogierów młodszych, a w grupie ogierów starszych miejsce to przypadło Jasperowi 366. 


hk_2012_back_scene1.jpghk_2012_jasper_366.jpghk_2012_young_stallions.jpg

 
Żal było wyjeżdżać ale nie co dzień jest święto.  Każdemu, kto choć trochę pokochał tę rasę koni gorąco polecam udział w tym wydarzeniu - pozostają piękne wspomnienia.  Przed wyjazdem warto się jednak trochę przygotować merytorycznie a przynajmniej zaplanować swój udział w poszczególnych pokazach, dlatego, że program jest bardzo bogato wypełniony a nie na wszystko jednak jest czas.  Z reporterskiego obowiązku wspomnę jeszcze, że dostępne jest tłumaczenie na żywo na język angielski poprzez zestaw słuchawkowy do wypożyczenia na miejscu.

Kamilla
©  Copyright by Frizo.eu