Centralny Przegląd Klaczy w Drachten 10.2008 r.

Piątkowe popołudnie poświęcone było głównie pokazom ujeżdżeniowym i zaprzęgowym, tak więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Odbywały się również krótkie szkolenia pokazowe, między innymi dotyczące treningu koni fryzyjskich pod kątem ujeżdżenia zaprzęgowego, ale także podstaw pracy ujeżdżeniowej pod siodłem- mogliśmy podziwiać też piękne lotne zmiany nogi w galopie co 8,4,2 i jeden takt (poziom Grand Prix).
Pokazy ujeżdżeniowePrezentacja ogierówPokazy
W sobotę sala zapełniona była niemal po brzegi od samego rana- prawie jak na Czempionacie ogierów (z tym, że sala tutaj była znacznie mniejsza;-)), w dużej mierze oblegana przez hodowców trzymających kciuki za swoje konie i ludzi żywo zainteresowanych hodowlą koni fryzyjskich. Głównym wydarzeniem tego dnia był przegląd i czempionat najlepszych spośród młodzieży (roczniaki, dwulatki), klaczy Ster i Model oraz wałachów Ster. Na ten przegląd zapraszane są konie najlepsze z najlepszych toteż poziom jest bardzo wyrównany, dla laika ciężko doszukać się jakichś wad w prezentowanych tam koniach. Sędziowie jednak skrupulatnie przyglądali się koniom oceniając jak zawsze eksterier i ruch w ręku w stępie i kłusie. Konie prezentowane były w następujących grupach wiekowych: klacze roczne, dwuletnie, trzyletnie sterki, sterki od 4 do 6 roku życia włącznie oraz powyżej siódmego, klacze model.

Z roczniaków pokazane zostały 22 klaczki, większość pięknie rozwiniętych, smukłych, w nowym typie- po młodszych ogierach. Z bardziej barokowych można było zauważyć córki ogiera Mintse i Tsjalke. Tytuł czempionki w tej grupie wiekowej przypadł klaczce o niesamowitym ruchu- Wies van de Gonda (Beart x Sape) a wice została Ynskje fan Bokkum (Harmen x Ulke), która mnie osobiście się nie podobała…
Klaczki roczneKlaczka rocznaKlaczka roczna
W grupie dwulatek było 20 klaczy, mimo młodego wieku wzrostem i wyglądem niewiele odbiegające od dorosłych. Wśród nich wcale nie tak wiele było po ogierach z młodszej stawki, wśród tych o dziwo znalazło się sporo córek Fridse 423 o dość specyficznym typie budowy, który wcale nie przypadł mi do gustu. Natomiast bardzo podobało mi się potomstwo Eiberta 419 a także w sumie wszystkie klaczki hodowli Toonenów (jedna z większych stacji ogierów w Holandii). Jednak wśród nich wszystkich dosłownie błyszczały córki Doaitsena i to właśnie one zgarnęły laury- tytuł czempiona przypadł Tjardzie fan Ychten (Doaitsen x Teunis) a wice czempiona klaczy Vaske G. (Doaitsen x Feitse). Z tej grupy wiekowej najbardziej podobała mi się klacz Velvet van de Zonnehoeve (Tsjalke x Olof), która zajęła z resztą początkowo pierwsze miejsce w grupie.
Centralny Przeglad Klaczy Drachtendrachten_2008_8_vaske_doaitsen_x_feitse.jpgCentralny Przeglad Klaczy Drachten
Na temat trzyletnich klaczy Ster niestety nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ konie oceniane były na 2 ringach i ciężko było partycypować w tym co się dzieje na obu. Czempionką tutaj została klacz Renske van Diphorn (Onne x Sjerk), która zresztą zebrała laury na przeglądzie regionalnym. Wice czempionką mianowano Sophie L. (Beart x Brandus).

Dużą grupę stanowiły klacze Ster od 4 do 6 roku życia. Wśród ocenianych klaczy te najlepsze otrzymywały tytuł Crown i było ich dość wiele. Do gustu przypadło mi kilka klaczy, między innymi Olrike (Tsjerk x Teunis), Lyrieke Dame (Jasper x Lute), Minke (Monte x Oepke), Nanda E. (Sape x Nykle), Jonkvrouwe (Sape x Teunis), Nienke Cora B. (Beart x Heinse), Jitske fan it Hiem (Tsjalke x Oege). Wśród nich pierwsze trzy otrzymały tytuł  Crown,  Jitske została wice czempionką klaczy starszych. Po pewnym czasie czarne perełki zaczęły mi się już mienić w oczach i udałam się na przerwę więc nie mogę skomentować szczegółowo reszty z tej grupy klaczy.

Następnie przyszła kolej na klacze z tytułem Model kandydujące do tytułu czempionki klaczy starszych. Obserwacja tej grupy dała pogląd na zmieniającą się politykę hodowlaną i preferowany wzorzec konia fryzyjskiego. Nieco za bardzo przywykłam do wyglądu koni w nowocześniejszym typie więc dość sporym szokiem były dla mnie prezentowane klacze w wieku powyżej 15 lat, mimo tytułu Model wydawały się dość dziwne. Moją faworytką natomiast była ośmioletnia klacz Adelheit (Leffert x Oege) o urzekającym wyglądzie jak i rodzicach- zarówno ojciec jak i ojciec matki to "Preferenty".

 8 letnia klacz Model17 letnia klacz Model8 letnia klacz Model

Jednak to siedmioletnia Dryske van de Slachtedyk (Teunis x Djurre) została czempionką klaczy starszych. W pełni na to zasłużyła, prezentując wybitny ruch. To klacz ujeżdżona na poziomie klasy Z, z ukończonym testem IBOP na poziomie 80 punktów. Umie się pokazać!

min_drachten_2008_14_dryske_fan_de_slachtedyk_teunis_x_djurre.jpg
Wśród 4 pokazanych wałaszków z tytułem Ster dwa prezentowały nowy typ budowy a dwa starszy, wszystkie były bardzo urodziwe i dało się zauważyć nieco odmienny pokrój niż u klaczy.


Potem przyszedł moment jeszcze bardziej ekscytujący- klacze siedmioletnie i starsze pretendujące do tytułu Model! Z 33 pokazanych klaczy zaszczyt ten przypadł 13:  Wietske O. (Anton x Nikolaas), Afke fan 'e Wigeri (Heinse x Hearke Pref.), Akky fan 'e Boskranne (Heinse x Hearke Pref.), Feikje van de Slothoeve (Teunis x Olof), Famke Ineke B. (Sape x Djurre), Fardou fan Ychten (Folkert x Teunis), Fokelien fan 'e Drifte (Otte x Piter), Famke K. (Jasper x Rypke), Willemien fan 'e Drifte (Heinse x Piter), Fenna fan 't Alddjip (Anne x Djurre), Fremer O. (Teunis x Nykle), Dirkje Dopey v. W. (Lolke x Tjimme), Trian van Ameland (Reyert x Oepke). Połowa z nich aby "zostać Modelką" ma jeszcze do zaliczenia test sprawnościowy, więc nie wszystko jest przesądzone.
Z mojego punktu widzenia ocena klaczy i wybór do tytułu Model jest bardzo trudna a różnice pomiędzy poszczególnymi klaczami praktycznie niezauważalne. Decyzje sędziów, odnośnie koni które ten tytuł otrzymują lub nie, czasem były dość nieoczekiwane. Ale w końcu są oni wieloletnimi praktykami i posiadają wiedzę potrzebną do trafnego wyboru. Deklaracja Modelek była bardzo ekscytującym wrażeniem dla wszystkich- publiczność na moment wstrzymywała oddech po czym dało się słyszeć aplauz lub niezadowolenie.

Przegląd w Drachten 2008Nowa klacz ModelNowa klacz Model

Emocje sięgnęły zenitu podczas wyboru Czempionki całego przeglądu, czołówkę stanowiły konie wybrane na czempionów i wice w poszczególnych grupach. Ten zaszczytny tytuł przypadł niepokonanej i wybitnej klaczy trzyletniej Renske van Diphoorn (Onne x Sierk) o dość mocnej budowie i fantastycznej akcji kończyn, tuż za nią uplasowała się z tytułem wice czempionki dość niespodziewanie Sophie L. (Jasper x Brandus) wszystkie najważniejsze laury przypadły więc w tym roku trzylatkom.

Drachten 2008 ChampionsCzempionka Przeglądu Drachten 2008Wice-Czempionka Przeglądu w Drachten

Sobotnie popołudnie poświęcone było natomiast zawodom młodych ogierów Stb. Od tego roku są one obligatoryjne dla tych ogierów, które nie zostały jeszcze ocenione na potomstwie. Mogą one współzawodniczyć między sobą w konkurencji ujeżdżeniowej lub w zaprzęgowej. Organizacja tych zawodów ma dawać obraz predyspozycji sportowych ogierów, które mogą być uwzględniane w hodowli. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wybitny sportowy ogier przekaże cechy na potomstwo, prawdopodobne jednak jest to, że jeśli sam sprawdza się lepiej w jednej dyscyplinie, także do tej dyscypliny predysponowane może być jego potomstwo (jak np. Onne daje zwykle potomstwo lepiej sprawdzające się w powożeniu a Beart w ujeżdżeniu wierzchem). Ogiery startowały w klasach odpowiadających ich umiejętnościom, miały do zaprezentowania program dowolny składający się z obowiązkowych elementów. Najciekawsza oczywiście była klasa Z gdzie można było zobaczyć ciągi w galopie czy lotne zmiany nogi. Niezmiennie najpiękniejszym ogierem był Eibert 419 a w niższej klasie świetnie zaprezentował się młodziutki Loadewyk. Zawody były punktowane i siedzący dookoła nas hodowcy skrupulatnie zapisywali wyniki z zainteresowaniem obserwując startujące konie. Ze względu na niewielkie doświadczenie nie mogę wiele powiedzieć o konkurencji zaprzęgowej…

Ogier fryzyjskiOgier fryzyjskiOgier fryzyjski

Cała impreza trwała dość długo, skończyła się grubo po północy. Na końcu zawodnicy z konkurencji dla ogierów i konkurencji młodych koni odbierali nagrody i dumnie prezentowali się na ringu. Całe show uważam za wspaniałe doświadczenie niewiele lub nawet wcale nie ustępujące "świętu ogierów", szczególnie dla hodowcy, który ma możliwość wnikliwej obserwacji najlepszych koni. Na koniec chciałam dodać, iż zdecydowana większość koni na tym przeglądzie to klacze z bardzo dobrymi, pełnymi rodowodami. Tylko kilka koni posiadało niepełny rodowód (patrz artykuł: Pełny papier).


Tekst i zdjęcia: Izabela Grzonka