Dirk 298

Dirk 298

Urodzony 26.03.1982 roku jako Daen na farmie J.S. de Vries w Haskerdijken w Holandii. Został kupiony jako roczniak przez Jana Bangma, jako ogier kryjący stacjonował w Leppehorne.

Ojcem Dirka był jeden z najsławniejszych ogierów fryzyjskich Hearke Pref., matką natomiast znakomita klacz Talina (Ster+Pref.). Wywodził się z linii żeńskiej 19, Prinses (wraz z ogierem Piter 312 i Tonke 391).

rodowód ogiera dirk.jpg

Daen rozpoczął swoją karierę jako koń zaprzęgowy, wraz z ogierem Harmen tworzyli doskonałą parę, zdobyli drugie miejsce w Mistrzostwach dwójek w powożeniu. Sam również kilkukrotnie zajmował pierwsze miejsca. Jego sukcesy od najmłodszego wieku przyczyniły się do wysłania go na testy użytkowe do Ermelo. Ukończył je w doskonałym stylu z ocenami: 6.5 stęp, 7.5 kłus, 7.5 galop, 8.5 próba wierzchowa, 7 próba zaprzęgowa, 7 próba uciągu, 8 powożenie pokazowe, 8 charakter, 9 maniery stajenne, 9 raport z treningu (razem 78). Jako siedmiolatek został zarejestrowany w Księdze Stadnej ogierów jako Dirk 298.

Już podczas testów zwrócono uwagę na dużą przydatność Dirka do użytkowania wierzchowego. W bardzo krótkim czasie zaczął odnosić sukcesy w ujeżdżeniu (w klasie Z, później M). Zdumiewała jego ogromna lekkość w galopie pod siodłem (należy pamiętać, iż starsze ogiery często były cięższej budowy). Jeżdżący na nim Doeke Hoekstra zachwalał współpracę z Dirkiem, lekkość prowadzenia, szybkość reakcji na najlżejsze pomoce oraz ogromną wręcz chęć do pracy. Był to jeden z jego ulubionych wierzchowców, na pokazie World Equestrian Games demonstrował widowiskowy pokaz powożenia drugim koniem z grzbietu Dirka.

Początkowo Dirk żył nieco w cieniu swojego ojca, jednak po odejściu Hearke na emeryturę (pod względem użytkowania) zajął jego miejsce zadowalając swoich właścicieli licznymi sukcesami. Czterokrotnie zdobywał tytuł Czempiona konkurując z innymi uznanymi ogierami w zawodach powożenia zaprzęgami typu gig oraz raz podczas zawodów w powożeniu pokazowym.

W roku 1993 Dirk został pozytywnie oceniony na podstawie jakości swojego potomstwa. Jego dzieci prezentowały typową i poprawną budowę, robry ruch "z akcją", oraz doskonały charakter pod względem chęci do pracy oraz dobrej współpracy z człowiekiem, jak mawiano jeśli ich potrzebowałeś- zawsze były gotowe do pracy.

W czasach kiedy żył Dirk najpopularniejsze było naturalne krycie, z resztą Dirk, jak i jego ojciec, odmawiał skoków na fantom. Wpływało to na możliwą ilość pozostawionego potomstwa. W sumie Dirk dał 637 potomków wpisanych do ksiąg: 152 klacze, z czego 87 z tytułem ster, i 2 z tytułem model. Procent klaczy ster za całe życie Dirka wyniósł ponad 36%. Pozostawił po sobie jednego uznanego potomka Otte 372, który niestety zmarł tragicznie w młodym wieku.
Dirk padł w wieku 19 lat z powodu zatrzymania akcji serca.

© Copyright by Izabela Grzonka